Een muzikale roadtrip met zeldzame instrumenten
Holland Baroque onderzoekt in haar nieuwe programma Travel Tunes 17e-eeuwse muziek over de landgrenzen. Artistiek leiders Tineke en Judith Steenbrink zochten in bibliotheken naar oude manuscripten en zagen dat bepaalde melodieën door Europa én daarbuiten reisden. Eenmaal aangekomen vermengden deze liederen en dansen zich met lokale tradities. Holland Baroque maakte een selectie uit deze reizende songs. Te horen op woensdag 12 maart in de Sint Martinuskerk in Cuijk.
Muziek reisde mee met immigranten, handelaars, diplomaten, priesters en reizende muzikanten. Een lied stopte niet bij de landsgrens. Sterker nog: de melodie werd warm onthaald door het nieuwe thuisland. Holland Baroque geeft een eigentijds geluid aan deze vaak oeroude 'Traveling Tunes'.
Tineke Steenbrink: “Veel mensen uit ons publiek weten dat wij opgegroeid zijn in Oeffelt. We kwamen elke dag in Cuijk, want mijn zus en ik zaten in Nijmegen op de Vrije School, en fietsten dus vanuit Oeffelt ia Sint-Agatha naar het station om vervolgens daar de trein te nemen. Vanaf mijn 18e ben ik verbonden aan het orgel van de Sint Martinuskerk, het unieke 17e-eeuwse orgel dat ook wel de Parel van Brabant wordt genoemd. Ik kom er nog steeds. Kerstnacht was prachtig!
Door de jaren heen zijn we met Holland Baroque met verschillende programma’s naar Cuijk gekomen, met solisten van over de hele wereld. Elke keer heb ik het orgel en de muziek uit deze regio onder de aandacht gebracht want we hebben het over levend erfgoed van uitzonderlijke kwaliteit.”
Judith Steenbrink: “Travel Tunes is een uniek programma. Deze muziek gaat over reizen, maar ook over je ergens thuis voelen. Cuijk, Oeffelt, Boxmeer: uiteindelijk is dat ons thuis. We reizen de hele wereld over maar voor ons is een concert in Cuijk heel bijzonder. Het publiek in Cuijk heeft ons vaak gehoord. Wat we hopen is dat de bezoekers ook nu zeggen: ‘dit concert heeft ons verrast.’ Ons doel is om iedereen met dit programma te verwonderen, te betoveren en te kunnen laten horen dat reizen en thuiskomen muzikaal te vertalen zijn naar momenten van nostalgie, heimwee en hoop. Een programma met een oproep voor interculturele dialoog.”
Tineke Steenbrink: “Wat kun je verwachten? In Travel Tunes klinken prachtige melodieën uit de 17 e eeuw, die Holland Baroque op geheel eigen wijze vertaald heeft naar de bijzondere bezetting waarmee we komen. Daardoor ontstaat een uniek project. Hoe een serpent klinkt? Een warm, laag en wat melancholisch geluid, maar het kan ook knallen! Tabla is een percussie instrument uit India met een eeuwenlange geschiedenis. Je zou denken dat percussie over ritme gaat, maar een tablaspeler imiteert de taal. Heel bijzonder.”
Kaarten en informatie: schouwburgcuijk.nl